07 marca, 2016

Matrioszkowa mania


Każdy ma jakieś manie. Mam i ja! Moja skupia się od jakiegoś czasu na matrioszkach - tam gdzie się znajduję - wyszukuję tego motywu. Tkaniny, tasiemki, guziki, popełniłam też dwie torby, jedną maskotkę i to cały czas dla mnie za mało:) Kolejna torba uszyta z matrioszkowej tkaniny Russian Dolls

Powyżej widzicie torby uszyte z bawełny. Mam już przyszykowany wzór haftu krzyżykowego oczywiście z wdzięczną laleczką.
źródło: http://gallery.ru/watch?ph=bDpo-fbKhM
Temat zaciekawił mnie nieco głębiej. Nazwa MATRIOSZKA to zdrobnienie imienia używanego w Rosji. Cytując za słownikiem języka polskiego matrioszka - drewniana lalka w namalowanym rosyjskim stroju ludowym wewnątrz której znajdują się identyczne lalki coraz mniejszych rozmiarów. Najczęściej wykonuje się je z drewna lipowego lub brzozowego - jest stosunkowo miękkie. Każda laleczka zestawu powinna być pomalowana ręcznie w wyraziste kolory.
Popełnienie pierwszej matrioszki przypisuje się Wasilijemu Zwiezdoczkinowi, który był tokarzem i pracował w moskiewskiej pracowni zabawkarskiej. To on nadał laleczce obecny kształt. Dokonał tego na wzór przywiezionej z Japonii lalki odzwierciedlającej wizerunek mędrca - Fukurumy. Kolorów powstałej zabawce nadał Siergiej Malutin.
Prawdziwe dzieło matrioszkowości znajduje się w Muzeum Historycznym w Moskwie i składa się ze 100 laleczek!

4278666_matreshka_1_ (450x311, 48Kb)
źródło: http://selenaart.ru/post188678793/


Warto wspomnieć, że w Moskwie w 2001 roku zostało otworzone pierwsze Muzeum Matrioszek - na pewno będzie to jedno z miejsc na mojej liście - do odwiedzenia (marzenie!).
Gdzie znaleźć największą Matrochę? O ironio w Chinach, dokładniej w Mandżurii. Postawiona na środku placu mierzy 30 metrów wysokości, w niej znajduje się centrum tradycyjnego rosyjskiego rzemiosła i sztuki. Dookoła głównej Matriochy znajduje się bagatela 200 mniejszych, którym nadano twarze ważnych osobistości świata ( i jest kolejny cel wycieczki).


źródło: http://i-fakt.ru/samaya-bolshaya-matreshka-v-mire/Źródła:
http://www.sjo.pwr.wroc.pl/files/prv/id13/pliki/pasaz/ros/matrioszka.pdf
http://www.matrioszka.com/historia.html
http://jezyk-rosyjski-radoryz.pl.tl/Matrioszka.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz