19 sierpnia, 2016

Homemade #2: kółko, krzyżyk?

Haft krzyżykowy dzisiaj większości kojarzy się z muliną w kolorach tęczy, z gazetą Cross Stitcher, z kanwami, igłami... A czy wiecie, że był używany w strojach ludowych? Na przykład w białoruskim i oczywiście w polskim.
Zafascynowana pięknymi wzorami haftów krzyżykowych nie mogłam oprzeć się aby nie spróbować swoich sił. Można w ten sposób upiększyć domowe wnętrze detalami, które umilą codzienne obowiązki. Wybrałam kanwę chyba najdrobniejszą, wzory przeniesione na taką najbardziej mi się podobają, są filigranowe i spójne. Zobaczcie moje pierwsze kroki z igłą i tak dla odmiany muliną.

Igielnik wykonany techniką haftu krzyżykowego - ważki
Igielnik uszyty dla mamy - ważki - bo każdy lubi mieć w skrzynce z bibelotami coś wyjątkowego. Spód stanowi bawełna organiczna.
Igielnik wykonany techniką haftu krzyżykowego - ważki, na rewersie bawełna organiczna
Kiedy tylko Ilona z bloga Moje Małe Rękodzieło dowiedziała się o mojej nowej pasji, wysłała mi całą pakę muliny w pięknych kolorach. Oj przydaje się, przydaje przy nowych projektach. Dziękuję jeszcze raz :)! Poniżej muffiny w domu mam sztuk dwie - czekają na swoje pięć minut. Chciałabym je doszyć do kuchennych gadżetów, myślałam o serwetce lub podkładce, a może worek na drugie śniadanie z bawełny laminowanej? Work in progress:)
Muffina - haft krzyżykowy

A na koniec również mojego autorstwa - zakładka do książki, w ukochanym granatowym kolorze, bo zakładek nigdy dość:)
Zakładka wykonana techniką haftu krzyżykowego

Zakładka wykonana techniką haftu krzyżykowego
Zakładka wykonana techniką haftu krzyżykowego

Jeżeli zaraziłam kogoś krzyżykami to zapraszam na mojego Pinteresta, mam tam spory zbiór inspiracji i wzorów haftu krzyżykowego. Sprawdźcie.

4 komentarze:

 1. O cie florek! Zakładka jak ta lala! Cały worek skojarzeń się wysypuje: trochę stare kafle, Barcelona, Gaudi, wpływy arabskie, trochę Niderlandy, trochę białoruskie stroje ludowe (a i rumuńskie nawet ;)) Krótko mówiąc: git!

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się że część moich zapasów została tak zacnie wykorzystana ! Pięknie :) zakładka całkiem jak ceramika z bolesławca :) czekam na więcej !

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne prace. Ja niestety nie mam do tego daru,a szkoda, bo igielnik jest przecudny !

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za miłe słowa:)

  OdpowiedzUsuń